InSiDERs*

AUG

AUG
CS NewsSteyr AUG je rakouská útočná puška s kalibrem 5.56 mm, vyvinutá v raných 70. letech 20. století firmou Steyr Mannlicher GmbH & Co KG. AUG (Armee Universal Gewehr, což česky znamená univerzální vojenská útočná puška) byl přijat rakouskou armádou v roce 1977, kde nahradil stárnoucí automatickou útočnou pušku StG 58 ráže 7,62 mm. Řadová výroba byla započata roku 1978 a od té doby je AUG standardní zbraní rakouských jednotek a mnoha policejních útvarů. Také byl přijat vojenskými složkami Agrentiny, Nového Zélandu, Bolívie, Ekvádoru, Irska, Lucemburska, Saudské Arábie, Tuniska, Pákistánu a od roku 1988 také americkou agenturou ICE (Immigration and Customs Enforcement).

Varianty


  • Stg. 77 - Sturmgewehr 77 - útočná puška, karabina nebo zkrácená karabina ráže 5,56 x 45 mm NATO. Hlaveň, pouzdro zásobníku a některé funkční součásti jsou vyměnitelné, proto jsou možné úpravy též na lehkou odstřelovačskou pušku, či lehký kulomet. Zbraň je poté vybavena sklopnou dvojnožkou a delší hlavní.
  • MP88 - Maschinenpistole 88 - ("Samopal 88") jak napovídá číslování, zaveden do výzbroje armády Rakouska v roce 1988. Zbraň je řazena mezi samopaly. Ráže je 9 mm Luger
  • na pouzdře závěru je napevno připevněna optika zn. Swarowsky s přiblížením 1,5x.
  • AUG A2 - na pouzdře závěru je monážní rail picantiny a je tedy možné připevnit libovolný typ optiky, vybavený touto montáží.
  • Zvláštní kategorií je AUG - Z (Ziwil) - civilní provedení, zbraň je upravena pouze pro samonabíjecí funkci. Obvykle se prodává v provedení jako AUG A2, ale na žádost je možné dodání i s optikou, jako A1. U AUG - Z jsou také velikostně pozměněné díly závěru, aby se zabránilo možnosti použití dílů z vojenské, dávkou střílející zbraně. AUG - Z je také, oproti vojenským verzím dodáván s těžkou hlavní.

Konstrukce


Zbraň používá uzamčení závěru rotačním závorníkem, ovládaným tlakem plynů odebíraných přes regulátor z hlavně. Zajímavostí je též možnost uzavření regulátoru a následné použití zbraně jako opakovací. Zbraň nemá selektor režimu střelby, je použita odstupňovaná spoušť - mírné namáčknutí - jednotlivé výstřely - silnější zmáčknutí - plně automatická střelba. Díky průhlednému plastovému zásobníku má střelec možnost kontroly počtu zbývajících nábojů.
Zbraň byla na svou dobu zcela revoluční použitím polymerů na většinu součástí zbraně