InSiDERs*

AK-47

AK-47
CS NewsAutomat Kalašnikova obrazca 47 , známý pod zkratkou AK-47 je nejpoužívanější a jedna z nejznámějších útočných pušek světa. Další názvy, pod kterými je také známá, jsou např. „Kalašnikov“, „Akáčko“ apod. Jak již název napovídá byla sestrojena v roce 1947 mladým sovětským konstruktérem Michailem Kalašnikovem.Paradoxně byl předchudce AK-47 německy model vyrobeny za druhé světové valky

Konstrukce


Při konstrukci se tvůrce inspiroval německou útočnou puškou StG 44 z konce 2. světové války. Puška používá náboj 7,62x39 mm vzor 43 poprvé využitý u samonabíjecí karabiny Simonov. Zbraň při střelbě využívá tlaku prachových plynů odebíraných z hlavně prostřednictvím plynového kanálku. Je poměrně snadno ovladatelná a velmi odolná. Proto ji lze využít prakticky v jakýchkoli podmínkách. Ovšem značnou nevýhodou je její hmotnost. Při hmotnosti 4,3 kg nejde o právě nejlehčí zbraň.

Historie


  • V roce 1947 je M. T. Kalašnikov pověřen navržením nové zbraně pro Sovětskou armádu.
  • O dva roky později, v roce 1949, je zahájena výroba AK-47.
  • Za další dva roky (tzn. 1951) je po důkladném testování zařazena do výzbroje Sovětské armády a jednotek policie.
  • Později vzniká řada licencovaných kopií vyráběných v zemích východního bloku. Československý Samopal SA-58(na chatě mi to visi na zdi) sice zvnějšku připomíná AK-47, ale jeho vnitřní mechanismus je zcela odlišný.

Zajímavosti


AK-47 se díky své popularitě a exaktnímu vzhledu stal i často používaným kulturním prvkem. Ve filmech a videohrách (jako napříkald GTA: San Andreas,Counter Strike Call Of Duty) bývá často vyobrazen jako zbraň používaná gangstery. Dále se jedná o nejčastej vídanou zbraň při airsoftových hrátkách, a dokonce se dostal i na vlajku Mosambiku, státu v jižní Africe, jako odkaz na fakt, že tamnější revoluce proti portugalským kolonizátorům byla z velké části podporována Východním blokem.